ï»?%@ Page Language="VB" %> ALERJÄ° - Uzm.Dr.Ahmet SELVÄ°
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ALLERJÄ° - Soru ve Cevaplar

Allerji Nedir?

Alerjiyi, vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak tarif edebiliriz. Bu tanımda iki önemli nokta var. Birincisi vücudumuzun bir parçası ya da yapıtaşı olmayan ancak bir şekilde vücudumuzla ilişki kuran temasa geçen şeyler. Örneğin; yiyecekler, polenler, böcek ısırıkları, ilaçlar, kozmetik ürünleri ve hayvanlar gibi... Diğeri ise insan vücudunun dış dünyayla ilişki kuran sistemleridir. Örneğin; cildimiz, mide bağırsak sistemimiz ya da solunum sistemimiz alerjiden en çok etkilenen sistemlerdir.

Allerji Türleri Nelerdir?

En çok karşılaştığımız alerjiler dönemsel alerjilerdir. Örneğin ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimlerinde alerjik şikayetler görülebilir. Dönemsel alerjilerin en sık görülen şekli bahar alerjileridir. Bazı insanlar için bahar mevsimi hapşırık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde sulanma batma veya nefes darlığı, göğüste ötme ve hırıltı anlamına gelir.

Bahar Neden Allerjinin Ençok Hortladığı Mevsimdir?

Bahar mevsimi bitki dünyasının uyandığı ve canlandığı bir dönemdir. Çiçekli bitkilerin üremek için kullandıkları irili ufaklı toz şeklindeki polenler, rüzgar ve böcekler yardımıyla bir bitkiden diğerine taşınır. Bahar mevsiminde havaya yoğun bir şekilde bitki polenleri karışır. Bu polenler özellikle hassas insanlar için son derece alerjiktir.

Sonbahar Mevsiminde Görülen Allerji Nedenleri Nelerdir?

Sonbahar mevsiminde nem ve rutubetin artmasından dolayı küf ve mantarlar çoğalırlar. Nemli ve rutubetli ortamlarda mantarlar ve küfler alerji ve astımı tetikleyen önemli faktörlerdir. Bunların sporları ortam havasına son derece kolay karışır ve son derece alerjiktirler.

Kış Mevsiminde Görülen Allerji Nedenleri Nelerdir?

Havaların soğumasıyla birlikte insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlarlar. Birçok insan kapalı alanların alerji ve astımı tetikleyen alerjenlerle dolu olduğunun farkında bile değildir. Kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmek, bu alerjenlere daha çok maruz kalmak anlamına gelir. Ev tozları kapalı alanlarda yoğun olarak karşılaşılan alerjenlerden birisidir. Mayt olarak adlandırılan ve çıplak gözle görülemeyen minik canlılar, ev tozu alerjisine neden olurlar. Dünyanın her yerinde olan ve tüylü kumaşların içinde yaşayan bu canlılar insan cildinden dökülen kırıntılarla beslenirler. Bu canlıların dışkıları son derece alerjiktir.

Allerji Bazen Bulunulan Ortama Özgündür!

Günümüzde daha nadir olarak görülse de hamamböcekleri ve farelerin yaşadığı evlerde alerjik şikayetler görülebilir. Bunlardan kurtulmak için yerlere dökülen yiyecek kırıntıları düzenli olarak temizlenmelidir, çöpler çok biriktirilmeden sık sık atılmalıdır. Bulaşıklar bekletilmeden yıkanmalı ya da bulaşık makinesine kaldırılmalıdır. Yiyecekler ağzı sıkı kapanan kaplarda korunmalı, buzdolabı ve fırın gibi aletlerin altları düzenli aralarla temizlenmelidir. Böceklerin girebilecekleri duvarlardaki, pencere kenarındaki çatlaklar ve delikler onarılmalıdır.

Nemli ve rutubetli ortamlarda mantarlar ve küfler alerji ve astımı tetikleyen önemli faktörlerdir. Bunların sporları ortam havasına son derece kolay karışır ve son derece alerjiktirler. Banyo, tuvalet, bodrum ve giriş katları gibi ortamlar mantar ve küf sporlarıyla yoğun bir şekilde kirlenir. Yeterli temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan nemlendirme ve soğutma sistemlerinde çok kolay ürerler.

Banyo ve tuvalet gibi ortamlarda halı ve tüylü parçalar kullanmaktan kaçının. Nemli, rutubetli ve kötü kokan halılardan kurtulun. Banyo ve tuvaletleri özellikle köşeleri, lavabo altlarını 1'e 10 sulandırılarak hazırlanmış çamaşır suyuyla temizleyin. Sızıntı yapan, yüzeyin sürekli ıslak ve nemli olmasına neden olan çamaşır makinesi, lavabolar, su boruları ve muslukları onarın. Havayı temizlemesi ve nemini azaltması için klima kullanabilirsiniz.

Evde Beslenen Hayvanlar Önemli bir Allerji Nedenidir!

Bu hayvanların tüyleri, dışkı, idrar, salyaları, beslenmelerinde kullanılan mamalar alerjiye neden olabilir. Ev hayvanlarınızı yatak odanızdan ve çocuklarınızın uzun süre vakit geçirdikleri yerlerden uzak tutun. Ev hayvanlarınıza dokunduktan sonra ve besledikten sonra ellerinizi yıkayın.

Çocuklarda Ençok Hangi Tür Allerjiler Görülür?

Yiyecek alerjisi yaklaşık çocukların yüzde 10’unda görülür. İnek sütü alerjisi en sık görülenidir. Yumurta, fıstık, soya, buğday ve deniz ürünleri, çilek, portakal gibi meyveler alerjiye neden olma riski yüksek olan besinlerdir. Gerçek besin alerjisini besin entoleransından ayırt etmek önemlidir. Alerji yapan yiyeceğe bağlı olsa da çocukların çoğunda alerji yapan besinlerin diyetten çıkartılmasıyla 2-3 yıl içinde besin alerjisi geçebilir. Örneğin çocukların yüzde 80’inde inek sütü alerjisi geçebilir. Ancak fıstık alerjisi genelliklee geçmez.

Ev tozu alerjisi de çocuklarda en sık görülen alerjilerden birisidir. Ortam kontrolü ve gerektiğinde ilaçlar ile tedavi edilir.

Allerji tedavisi Uzun Sürer mi? Yoksa Etkin bir Tedaviyle Tümüyle Geçirmek Mümkün Müdür?

Alerjiye yatkın insanlar ‘atopik�olarak adlandırılır. Atopi bir hastalık değildir ancak kalıtsal bir özelliktir. Aynı zamanda aileseldir. Aynı ailenin diğer bireyleri de benzer özellikler taşır. Atopik insanlarda alerjik bir hastalık gelişme riski yüksektir. Alerjik hastalıklar zaman zaman alevlenen, zaman zaman da yatışan bir seyir izler. Alerjik bünyeyi değiştirmek mümkün değil, ama alerjiyi tedavi etmek ve kontrol altına almak mümkündür.

Annede ya da Babada Allerji Olması Karındaki Bebeği Etkiler mi? Nasıl?

Atopi aileseldir. Aynı ailenin diğer bireyleri de benzer özellikler taşır. Atopik insanlarda alerjik bir hastalık gelişme riski yüksektir. Ebeveynlerin bir tanesinde alerjik bir hastalık varsa doğacak bebekte diğer bebeklerden 2-3 kat daha fazla alerjik bir hastalık gelişme riski vardır. Eğer ebeveynlerin her ikisinde de alerjik bir hastalık olması durumunda bu risk 7-8 kata kadar çıkmaktadır.

Allerjinin Bu Kadar Artmasında Beslenme ve Son Teknolojik Gelişimlerle bir İlgisi Var mıdır?

Genel olarak yapılan bilimsel gözlemler, alerjik hastalıkların teknolojik gelişmelere paralel olarak arttığı yönündedir. Kırsal kesim ve kentsel kesim arasında bile alerjik hastalıkların sıklığı yönünden belirgin farklar vardır. İçeriği ve miktarı sürekli değişen beslenme alışkanlığının da alerjik hastalık gelişiminde rolü olabilir. Yiyeceklere konulan katkı maddelerinin alerjik hastalıkları tetiklediğini ve alerjiye neden olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla uzmanların önerileri yiyecekleri doğala en yakın hali ile tüketmek. Yiyeceklerimiz ne kadar işleme tabi tutulursa alerjiye neden olma riski o kadar artar.

Doğal Ürünler ve Doğal Beslenme, Allerjinin Yok Olmasında Etkin bir Yöntem midir?

Alerjiyi yok edecek ya da ortadan kaldırabilecek herhangi bir yöntem veya ilaç henüz mevcut değildir.

İlaç Tedavisi Dışında Doğal Neler Kullanılmalıdır?

Alerji tedavisinde ortam kontrolü, dengeli beslenme, düzenli uyku ve gerektiğinde ilaç tedavisi ve poliklinik kontrolü dışında yöntemler tavsiye edilmez. Alerjik bireylerin; doğal olduğu, alerjiyi ortadan kaldırdığı iddia edilen şeylere aldanmaması, bir şey kullanmadan önce doktorlarıyla paylaşması, duydukları veya okudukları şeyleri mutlaka kontrol etmeleri önemlidir.

Allerji Başka Hastalıklarında Kaynağı Olabilir mi?

Atopik insanlarda ürtiker, astım, rhinit, nazal polipler(burun eti), ve çok daha nadir olarak şok gibi hastalıkların gelişme riski yüksektir.

Allerjik Bünyeli İnsanlar Evlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Alerjisi olan bireyler kendilerine göre bir öncelik listesi yapmalıdırlar. İçinde yaşadıkları ve çalıştıkları ortamlarda kendi durumlarına göre bazı değişiklikler yapmalıdırlar. Bazı öneriler kendileri için pratik olmayabilir; ancak şikayetlerin azaltılabilmesi için girilecek sıkıntıya değer.

Yatak ve Yorganlar Nasıl Seçilmeli?

Alerjik şikayetleri olan kişilerin, özelliklede ev tozuna alerjisi olan insanların yatak yastık çarşaf ve yorganları yün olmamalıdır; sentetik malzemelerden imal edilmiş olması tercih edilir. Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresim takımlarınızı haftada en az bir kez değiştirin, yüksek sıcaklıkta yıkayın ve alerjik olmayan plastik hurçlarda saklayın.

Giysilerde Özel Bir Kumaş Seçilmeli midir?

Alerjik insanlar özellikle yünlü ve tüylü giysilerden kaçınmalıdır.

Allerji Cinsiyete Göre Değişir mi?

Alerjik hastalıklarda cinsiyete göre belirgin bir farklılık yoktur. Gelişmiş toplumlarda daha sık görülmektedir.

Allerjik Bünyeli Çocukları Olan Anne ve Babalara Önerileriniz Nelerdir Bu Bahar Aylarında?

- Alerjik çocukların odalarında nem ve rutubet olmamalıdır.
- Halı yerine yıkanabilen kilimler kullanılmalıdır.
- Oda dağınık tutulmamalıdır, çünkü dağınıklık toz toplar.
- Oda düzenli aralıklarla vakumla temizlenmelidir.
- Çarşaf ve nevresimler her hafta değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
- Bahar aylarında çamaşırlar dışarıda kurutulmamalı, pencereler kuru ve rüzgarlı günlerde özellikle sabah saatlerinde açılmamalı.
- Bahçe bakımı yapılan yerlerden çocuklar uzak tutulmalı.
- Mümkün olduğu kadar erken saatlerde dışarıya çıkılmamalı.
- Dışarı çıkmadan önce çocuklarınızın burun kanatları ve bıyık bölgesine vazelin sürebilirsiniz.


Nike Air Huarache UK Sale New Balance 996 Metallic Gold NIKE air max flyknit in Shoes for Men eBay Adidas Superstar 80s City Series stephen curry shoes foot locker Adidas Ultra Boost Black Flyknit Womens Nike Buy Cheap Kevin Durant Shoes hot sale Air Foamposite online Adidas Stan Smith Sale Foot Locker Online Nike Air Max Tailwind 8 Womens Shoes mens air jordan shoes eBay Kobe 11 Shoes for sale cheap Nike Free Run 5 Nike Flyknit Air Max Eastbay cheap curry shoes Nike Roshe One Sneakerboot Nike Air Max Outlet Factory adidas stan smith shoes eBay UA Yeezy 2 for Sale