ï»?%@ Page Language="VB" %> Bahar Allerjileri - Uzm.Dr.Ahmet SELVÄ°
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

BAHAR ALLERJÄ°LERÄ°

Dönemsel alerjilerin en sık görülen şekli bahar alerjileridir. Bazı insanlar için bahar mevsimi hapşırık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde sulanma batma veya nefes darlığı, göğüste ötme, hırıltı anlamına gelir.

Polenlerin Rolü Nedir?

Bahar mevsimi bitki dünyasının uyandığı canlandığı bir dönemdir. Çiçekli bitkilerin üremek için kullandıkları irili ufaklı toz şeklindeki polenler rüzgar ve böcekler yardımı ile bir bitkiden diğerine taşınır. Parlak ve alımlı renkleri olan bitkilerin polenleri genellikle böcekler tarafından taşınırlar ancak diğer bir çok bitkinin poleni rüzgar tarafından taşınır. Bahar mevsiminde havaya yoğun bir şekilde bitki polenleri karışır. Bu polenler özellikle hassas insanlar için son derece alerjiktir.

Bahar Allerjileri Şubat Ayında Başlar

Erken bahar döneminde çiçek açan ağaçların polenleri havaya yoğun bir şekilde karışır. Polenlerinin alerjiye neden olduğu iyi bilinen ağaçlar arasında zeytin, kavak, çınar, çam, kızıl ağaç sayılabiliriz.

Polenler havaya karıştıkları için insan vücudunda en çok gözler ve solunum sistemi etkilenir. Burundan akciğerlerin en ücra köşelerine kadar solunum sisteminin her kısmı alerjiden etkilenebilir. Bu problem en sık kendisini bahar nezlesi şeklinde gösterir. Bazen astım şeklinde bazen de hem astım hem de bahar nezlesi şeklinde görülür.

Polenlerden Kendinizi Koruyun

Hassas olduğunuz dönemde bazı ufak tefek önlemlerle polenlerden kendinizi korumanız mümkündür. Polenler ile ne kadar az karşılaşırsanız o kadar rahat ve huzurlu bir dönem geçirirsiniz.

* Dışarıda giydiğiniz giysilerinizi çalıştığınız ya da yattığınız ortamlardan uzak yerlerde değiştirin.
* Cildinizdeki ve saçlarınızdaki polenleri temizlemek için kısa bir duş alabilirsiniz.
* Kuru ve rüzgarlı havalarda mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmayın.
* Havadaki polen miktarının sabah erken saatlerde daha yoğun olduğunu unutmayın.
* Dışarıya çıkmak için en ideal zamanlar öğleden sonraları ve yağmur sonrasıdır. Yağmur havadaki polenleri temizler.
* Dışarı çıkarken burun kanatlarına ve bıyık bölgesine vazelin yada bu iş için üretilmiş jellerden sürebilirsiniz. Bu jeller polenleri tutarak solunum yoluna giden polen sayısını azaltabilir.
* Çamaşırlarınızı açık havada kurutmayın. Havadaki polenler kurutmaya çalıştığınız çamaşırlarınızın üzerine yapışır ve birikir. Bu da şikayetlerinizi artmasına neden olur.
* Polen mevsiminde özellikle sabah saatlerinde camlarınızı kapalı tutun. Seyahat ederken otomobilinizin camlarını açmayın. Filtreli klima kullanmayı deneyin.
* Evdeki hayvanlarınızı yatağınızdan ve koltuklarınızdan uzak tutun. Bu hayvanların kürklerinde polenler birikir.
* Çim biçme, ağaç budama ve bahçe bakımı gibi işlerden uzak durun.
* Polen mevsimini polen yoğunluğunun daha az olduğu yerlerde geçirebilirsiniz. Sahil kenarlarında denize kıyısı olan yerlerde genel olarak polen yoğunluğu çok daha düşüktür.

Bahar TemizliÄŸi

Bahar temizliği evinizdeki alerjenleri azaltmanın iyi bir yoludur. Rutin yaptığınız bahar temizliğine ek olarak alacağınız küçük tedbirler hayatınızı daha da kolaylaştıracaktır.

Yastık, yorgan, çarşaf ve nevresimlerinizi alerjik olmayan toz geçirmeyen hurçlarda muhafaza edin. Çarşaf ve nevresimlerinizi 60 derecede yıkayın.

Halılarınızı haftada bir elektrikli süpürge ile temizleyin. Hepa filtreli elektrik süpürgeleri kullanın. Halılar özellikle uzun tüylü olanlar ev tozu, mite ve polenler gibi çeşitli alerjenleri biriktirir. Bu yüzden halılarınızı yıkanabilir kilimler ile değiştirin.

Nezaman İlaç Kullanılmalı?

Alerjik semptom ve bulguların başladığı dönemden 2 hafta önce ilaç kullanmaya başlanmalıdır. Günlük yaşantısı ve işleri olumsuz etkilenen insanlar polen dönemini ilaç kullanarak geçirmelidirler.

Nezaman Doktora Başvurmalı?

Birçok insan için alerjenlerden korunmak bile sıkıntıyı büyük ölçüde hafifletir, semptomları ortadan kaldırır. Ancak semptom ve bulgular günlük yaşantıyı ve yapılan işi etkilemeye başladığında doktora başvurmak gerekir. Kollardan ya da kandan yapılan alerji testleri ile neye karşı alerjiniz olduğunu tespit etmek mümkün. Alerjimiz olan şeyleri bilmek hem kendinizi koruyabilmenizi sağlar hem de doktorunuzun ilaç gerekip gerekmediği konusunda yardımcı olur.


nike air foamposite galaxy Authentic Women Nike Free Run 5 Shoes Online Nike Air Max Tailwind 8 Womens Shoes Black oakley sunglasses on sale eBay Women's Nike Flyknit Max Nike Free Run 3 Women Nike Internationalist Online Buy For Cheap nike free run 5 eBay Online Shop Cheap Nike KD 8 Kevin Durant Ray Ban Sunglasses Amazon cheap kobe 11 Cheap Air Jordan Shoes Sale USA stephen curry shoes for grade school cheap wholesale nike free run shoes wholesale adidas springblade New Nike Sneakers 2017 ZX Flux Shoes adidas UK Nike Passport Mid Blazer nike air max 2016 mens adidas neo shoes