�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="KisAllerjileri.aspx.vb" Inherits="Articles_Allergy_KisAllerjileri" %> Kış Allerjileri - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

KIÅž ALLERJÄ°LERÄ°

Havaların soğumasıyla birlikte insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlarlar. Bir çok insan kapalı alanların allerji ve astımı tetikleyen allerjenlerle dolu olduğunun farkında bile değildir. Kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmek bu allerjenlere daha çok maruz kalmak anlamına gelir.

Havaların soğumasıyla birlikte insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlarlar. Bir çok insan kapalı alanların allerji ve astımı tetikleyen allerjenlerle dolu olduğunun farkında bile değildir. Kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmek bu allerjenlere daha çok maruz kalmak anlamına gelir. Bu yüzden burun akıntısı tıkanıklık, boğazda ve burunda kaşıntı gıdıklanma hissi, hapşırık, gözlerde kızarıklık batma sulanma, göğüste hırıltı hışıltı, nefes darlığı gibi şikayetler hassas bireylerde soğuk havalarda artar. Bu şikayetlere kapalı ortamların havasında bulunan partiküller(allerjenler) neden olur. Bu allerjenler aynı zamanda allerjik astım ve rinit gibi kronik problemlerin alevlenmesine neden olur. Bu problemleri yaşayan bireylerin neye karşı hassas olduklarını ve bunlardan korunma yollarını bilmeleri günlük yaşamlarını büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Kapalı Alanlarda Bulunan Allerjenler ve Korunma Yolları

Ev tozları kapalı alanlarda yoğun olarak karşılaşılan allerjenlerden birisidir. Mayt olarak adlandırılan çıplak gözle görülemeyen minik canlılar ev tozu allerjisine neden olurlar. Dünyanın her yerinde olan ve tüylü kumaşların içinde yaşayan bu canlılar insan cildinden dökülen kırıntılarla beslenirler. Bu canlıların dışkıları sonderece allerjiktir.

Evinizdeki dağınıklıktan kurtulun. Gelişi güzel atılmış kitaplar, araç gereçler aşırı toz toplar. Halılarınızı yıkanabilir kilimlerle değiştirin. Kilimlerinizi sık sık vakumla temizleyin. Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresim takımlarınızı haftada en az 1 kez değiştirin, yüksek sıcaklıkta yıkayın, allerjik olmayan plastik hurçlarda saklayın. Mayt sayısını azaltan çamaşır konsantreleri, halı ve koltuk spreylerinden faydalanılabilirsiniz.

Nemli ve rutubetli ortamlarda mantarlar ve küfler allerji ve astımı tetikleyen önemli faktörlerdir. Bunların sporları ortam havasına son derece kolay karışır ve son derece allerjiktirler. Banyo, tuvalet, bodrum ve giriş katları gibi ortamlar mantar ve küf sporlarıyla yoğun bir şekilde kirlenir. Yeterli temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan nemlendirme ve soğutma sistemlerinde çok kolay ürerler.

Banyo ve tuvalet gibi ortamlarda halı, tüylü parçalar kullanmaktan kaçının. Nemli rutubetli ve kötü kokan halılardan kurtulun. Banyo ve tuvaletleri özellikle köşeleri, lavabo altlarını 1'e 10 sulandırılarak hazırlanmış çamaşır suyu ile temizleyin. Sızıntı yapan, yüzeyin sürekli ıslak ve nemli olmasına neden olan çamaşır makinesi, lavabolar, su boruları ve muslukları onarın. Havayı temizlemesi ve nemini azaltması için klima kullanabilirsiniz.

Evde beslenen hayvanlar da önemli bir allerji nedenidir. Bunların tüyleri, dışkı, idrar, salyaları, beslenmelerinde kullanılan mamalar allerjiye neden olabilir. Ev hayvanlarınızı yatak odanızdan ve allerjik kişilerin uzun süre vakit geçirdikleri yerlerden uzak tutun. Ev hayvanlarınıza dokunduktan sonra ve besledikten sonra ellerinizi yıkayın.

Hamam böcekleri ve kemirgenler günümüzde daha nadir olarak kapalı ortamlarda allerjiye neden olabilen etkenlerdir. Bunlardan kurtulmak için yerlere dökülen yiyecek kırıntıları düzenli olarak temizlenmelidir, çöpler çok biriktirilmeden sık sık atılmalıdır. Bulaşıklar bekletilmeden yıkanmalı Ya da bulaşık makinesine kaldırılmalıdır. Yiyecekler ağzı sıkı kapanan kaplarda korunmalı, buzdolabı ve fırın gibi aletlerin altları düzenli aralarla temizlenmelidir. Böceklerin girebilecekleri duvarlardaki, pencere kenarındaki çatlaklar ve delikler onarılmalıdır.

Soğuk aylara girerken hassasiyeti olan bireyler kendilerine göre bir öncelik listesi yapmalıdırlar. İçinde yaşadıkları ve çalıştıkları ortamlarda kendi durumlarına göre bazı değişiklikler yapmalıdırlar. Bazı öneriler kendileri için pratik olmayabilir ancak daha rahat bir kış geçirebilmek için girilecek sıkıntıya değer.

Soğuk aylara girerken dış ortamdaki en önemli allerjenler polenler, mantarlar ve küflerin sporlarıdır. Sonbaharda özellikle yabani otların polenleri havaya yoğun olarak karışır. Diğer yandan yere düşen, yağmurla ıslanan ve çürümeye başlayan yapraklar üzerinde, bahçe atıklarında mantarlar yoğun bir şekilde ürerler. Bunların sporları havaya çok kolay karışır. Rüzgarlı havalarda, sabah erken saatlerde mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamakta fayda var. Bahçe temizliği ve bahçe bakımı yapılan yerlerden uzak durmakta fayda var.


discount nike air jordan shoes Wholesale Adidas Superstar wholesale Mens&Womens Nike running shoes cheap kevin durant 8 shoes 2016 Foamposite Release Dates Discount adidas NMD shoes NIke Air Foamposite KD Shoes On Sale Adidas Spring Blades on Sale Asics Mexico 66 UK Adidas Black Leopard Men's Onitsuka Tiger Mexico 66 Adidas NMD Official Online Store Stan Smith Adidas Womens Beso nikekobe11shoes Stephen Curry Shoes Curry One Finish Line Customize Curry Ones Shoes Nike KD 8 Women's adidas Originals Stan Smith oakley sunglasses outlet Cheap Air Jordan Shoes Sale