�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="AstimBelirtileri.aspx.vb" Inherits="Articles_Asthma_AstimBelirtileri" %> Astımın Belirtileri - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ASTIM'IN BELÄ°RTÄ°LERÄ°

Öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma gerginlik hissi, göğüste hırıltı hışıltı ve ötme hissi astımın en sık görülen belirtileridir.

Öksürük tek başına görülebilir yada diğer şikayetlerle birlikte olabilir. Çoğunlukla balgamsız kuru bir öksürüktür. Kendiliğinden yada ilaçlarla hafifleyebilir yada kaybolabilir. Ancak uzun süren kolay geçmeyen öksürükte bir astım belirtisi olabilir.

Nefes darlığı nefes alıp vermenin güçleştiği bir durumdur. Astımda özellikle nefes vermek daha güçtür. Hasta akciğerlerindeki havanın tamamını boşaltamadığını hissedebilir. Astımlı hastalarda hava yolları daralır. Nefes alıp verme işlemi normal bir şekilde gerçekleştirilemez. Giderek artan miktarlarda hava akciğerlerde hapsolur., normal bir şekilde boşaltılamaz. Bu ve diğer başka nedenlerden dolayı hasta göğsünde sıkışma ve gerginlik hissedebilir.

Yine hava yollarının daralmasına bağlı olarak göğüste hışıltı ve ötme hissedilebilir. Bu sesler çoğu zaman nefes verildiğinde duyulur ancak ağır ataklarda nefes alındığında da hissedilebilir.

Balgam son derece koyu ve yapışkandır. Kolay kolay çıkartılamaz. Çıkartıldığında oldukça rahatlanır. Balgam bazende inci tanesi gibi lastik kıvamında parçalar şeklinde olabilir. Bu parçalar hapşırıkla yada kuvvetli öksürükle çıkartılabilir.

Bu şikayetlerin genel olarak ortak özelliği ara ara olması, tekrarlayıcı olması yada nöbetler halinde olmasıdır. Çoğunlukla şikayetler gece yada sabaha karşı oluşur veya bu zamanlarda artar. Bu şikayetler bazen yapılan aktiviteler yada belirli ortamlarla ilişkili olabilir. Örneğin egzersiz yapıldığında, hızlı nefes alıp verildiğinde, bazı gıda maddeleri tüketildiğinde, bazı ilaçlar kullanıldığında, kalabalık ve havalandırılmayan ortamlarda kalındığında, parfüm veya kolonya sıkıldığında bu şikayetler ortaya çıkabilir. Böyle durumları çoğaltmak mümkündür.

Şikayetler mevsimsel bir özellik gösterebilir. Soğuk hava çoğunlukla bu şikayetleri arttırır. Kış aylarında soğuk hava ve hava kirliliğinden dolayı şikayetler uzun sürebilir, sık sık tekrarlayabilir. Bahar aylarında özellikle ağaçların çiçeklendiği dönemde şikayetler artabilir. Ağaçların, yabani otların, çimen ve çiçeklerin, tarım yapılan bölgelere yakın yerlerde yetiştirilen çeşitli ürünlerin polenleri bu dönemde havaya yoğun bir şekilde karışır.

Astım Sayfasına Geri Dön..

Nike Roshe Boot Real New Balance 996 For Cheap UK Online Store Buy Nike Free Run 3 Sale Adidas Torsion Hoodie Womens Mens Nike Roshe Run Trainer womens nike free run 5 Air Jordan Amazon Adidas Climacool Cheap Oakley Youth Sunglasses nike free 3.0 womens running shoe adidas stan smith sneakers eBay Nike Internationalist Online Buy For Cheap adidas ZX 750 SneakerNews Adidas nmd Runner Cheap for sale steph curry under armour shoes for sale Nike Factory Outlet Store Adidas Stan Smith Tennis Shoes wholesale Nike Free Run 3 Adidas Stan Smith Navy Womens Internationalist 83 sneaker