�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="AstimEvdekiTehlikeler.aspx.vb" Inherits="Articles_Asthma_AstimEvdekiTehlikeler" %> Astım: Evdeki Tehlikeler - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ASTIM: EVDEKÄ° TEHLÄ°KELER

Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz ev ortamında bulunan çeşitli etkenler astım hastaları için önemli bir problem oluşturur. Ev tozu akarları (mite) gözle görülemeyen minik yaratıklardır.

Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz ev ortamında bulunan çeşitli etkenler astım hastaları için önemli bir problem oluşturur. Ev içinde bulunan alerjenler ev tozu akarları, evde beslenen hayvanlar, mantarlar ve haşerelerden kaynaklanır. Ayrıca evde içilen sigara, ısınmak ve yemek pişirmek için yakılan ocak, soba ve fırınlardan çıkan dumanlar ev içinde bulunan önemli iritanlardır. Tüm bunlar astım hastalarını büyük sıkıntıya sokarlar.

Ev tozu akarları gözle görülemeyen minik yaratıklardır. Halılarda, çarşaflarda, yastık ve yorganlarda, kumaş koltuk ve kanepelerde yaşarlar. İnsan cildinden dökülen kırıntılarla beslenirler. Bu minik yaratıkların dışkıları hassas kimseler için son derece alerjiktir. Sık temizlenmeyen yastık kılıfı ve çarşaflarda yoğun bir şekilde ürerler. B u yaratıklar ev ortamında bulunan en önemli alerjenlerdir. Dünyanın her yerinde görülürler ve önemli bir astım nedenidirler.

Ev içinde beslenen kedi, köpek, kuş, kemirgenler ve balık gibi hayvanlar bir diğer önemli astım nedenidir. Bu hayvanların kendileri, salyaları, dışkıları, idrarları, beslenmelerinde kullanılan mama ve yemler astıma neden olabilir. Yine evde bulunan hamam böcekleri ve fare gibi haşerelerde astım nedeni olabilir.

Mantarlar ev içinde bulunan ve astıma neden olan önemli bir etkendir. Karanlık, rutubetli ve havalandırılmayan ortamları çok severler. Çürüyen meyve sebzelerde yoğun bir şekilde ürerler. Banyo ve tuvalet gibi ortamlar, ısıtma, soğutma ve nemlendirme sistemleri mantarlar için uygun ortamlardır. Bazen de duvarlarda lekelenmeler şeklinde görülürler.

Ev içinde içilen sigara önemli bir etkendir. Sigaranın yanan ucundan çıkan dumanın içicinin içine çektiği dumandan daha zehirli olduğu belirtilmektedir. Özellikle çocuklar risk altındadır. İlk 2 yaşta annesi sigara içen çocuklarda astım gelişme riskinin yüksek olduğu bildirilmiştir.

Günümüzde daha nadir olmakla birlikte yemek pişirme ve ısınma için kullanılan ocak, soba ve fırınlardan çıkan nitrojen oksit, karbon monoksit ve karbon dioksit ev içi havasını kirletmektedir.

Astım Sayfasına Geri Dön..

Cheap Oakley Sunglasses For Sale Save On Adidas Originals Zx 700 Cheap Air Jordan Shoes Outlet Buy Authentic Air Jordans Discount Prices Nike Internationalist 83 Leather Womens Mens Nike Roshe Run Trainer Black Nike Air Huarache Womens Stephen Curry basketball shoes nike koke 11 shoes adidas stan smith in Shoes for Men eBay Cheap Adidas Superstar Shoes Nike SB Blazer Low Nike Free 5.0 for Sale adidas originals stan smith adidas Ultra Boost Foot Locker Adidas Solar Boost Adidas Stan Smith Women's Foot Locker cheap wholesale nike free run shoes adidas Ultra Boost Malaysia Nike Flyknit Air Max Men