�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="AstimKriziOldururmu.aspx.vb" Inherits="Articles_Asthma_AstimKriziOldururmu" %> Astımın Krizi Öldürür mü? - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ASTIM KRİZİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Astım krizi bir insanı saniyeler içinde değil ancak dakikalar ve saatler içinde ölüme götürebilir. Eğer hasta kurtarıcı ilaçlar ile rahatlamıyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Astım krizi nefes darlığı, öksürük, göğüste hırıltı, hışıltı ve ötme hissi gibi şikayetlerin ortaya çıktığı bir hastalık atağıdır. Nefes alıp vermenin güçleştiği bir durumdur. Ataklar çoğunlukla gece yada sabaha karşı oluşur veya bu zamanlarda artar. Ataklar bazen yapılan aktiviteler yada belirli ortamlarla ilişkili olabilir. Örneğin egzersiz yapıldığında, hızlı nefes alıp verildiğinde, bazı gıda maddeleri tüketildiğinde, bazı ilaçlar kullanıldığında, kalabalık ve havalandırılmayan ortamlarda kalındığında, parfüm veya kolonya sıkıldığında bu şikayetler ortaya çıkabilir. Tozlar, dumanlar, keskin kokular, sigara, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenler bu atakları başlatabilir. Böyle durumları çoğaltmak mümkündür. Atak sona erdiğinde bu şikayetler tamamen geçer. Hastalık ilerledikçe bu atakların sıklığı ve şiddeti giderek artar. Bu ataklar ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli ve ciddi olabilir. Eğer bu şikayetler ciddiye alınmaz ise, önemsenmez ise akciğerlerde, hava yollarında telafisi olmayan kalıcı hasarlar meydana gelir. Hastalık ilerledikçe kalıcı hasarın boyutları ve ciddiyeti de ilerler.

Bazı hastaların astım krizi nedeni ile ölüme riskinin yüksek olduğu söylenebilir. Göğüs Hastalıkları uzmanları bu tür hastaları yakın takibe alırlar. Çok şükür bu hasta grubu toplam astım hastalarının % 5'ini geçmez.

Örneğin son bir yıl içinde astım krizi nedeniyle hastaneye yatırılmış veya hastaneye yatmak zorunda kalmış hastaların astım krizi nedeniyle ölme riski yüksektir. Aynı şekilde astım krizi nedeni ile yoğunbakım ünitesine yatırılmış yada solunum destek cihazına bağlanmış hastalarında astım krizi ile ölme riski yüksektir. Görüldüğü gibi astım bu hastalarda daha ağır seğreder.

Eğer bir hasta tedavi için kortizon kullanmak zorunda kalıyorsa hastalığı ağır seyrediyor demektir. Kortizon tedavisi diğer ilaçlardan yeteri kadar fayda görülmediğinde yada hastalık kontrol altına alınamadığında kullanılır. Kortizon tedavisinin yanetkileri ve istenmeyen etkileri çok fazladır. Bu yüzden hastalığın tedavisinde öncelikle daha güvenli ilaçlar tercih edilir.Hastalığı kortizonlu ilaçlarla kontrol altına alınabilen hastalarında astım krizi ile ölme riski yüksektir.

Göğüs Hastalıkları uzmanları uyku ilaçlarını veya uyku veren ilaçları astım hastalarında kullanmak istemezler. Özelliklede hastalığı kontrol altında olmayan hastalarda bu tür ilaçlar tehlikelidir. Bu tür ilaçlar nefes darlığı artan hastanın bunu farketmesini ve tedbir almasını engelleyebilir. Bu tür ilaçları kullanan hastalarında astım krizi ile ölüm riskleri yüksektir.

Sigara astım krizlerinin sıklığını arttırır. Aynı zamanda astım krizlerinin şiddetinide arttırır. Hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. Sigara astım hastalarında çok kısa sürede çok ağır, kalıcı, telafisi olmayan hasarlar meydana getirebilir. Sigara içen astım hastalarının da astım krizi ile ölüm riskleri yüksektir.

Tedavisi güç astım hem hastalar hemde hekimler için gerçek bir problemdir. Yukarıda sayılan hasta gruplarının hepsi tedavisi güç astım gruplarıdır. Bu hastalarda astım krizi ile ölüm riski yüksektir. Bu hastalar daha sık kontrollere çağırılır ve daha ciddi takip ve kontrol altında tutulurlar. Bu tür hastalar daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalırlar aynı zamanda yanetkileri daha fazla olan ilaçlar kullanırlar. Neyseki bu hastalar astım hastaları içinde küçük bir gruptur ve her geçen gün astım ilaçları iyileştikçe bu hastaların sayısıda giderek azalmaktadır.

Astım Sayfasına Geri Dön..

New Balance Outlet ADIDAS ZX 700 GREY Lebron 13 shoes online wholesale oakley sunglasses asics gel lyte evo Asics Gel Lyte Asics Tiger Eastbay Adidas Mens Climacool Shoes nike internationalist in Shoes for Men cheap stephen curry shoes for boys air max taiLwid 8 saLe cheap nike blazer shoes Online Get Cheap Womens Nike Blazers Stephen Curry Sneakers Professional Wholesale Nike Internationalist Online Torsion Artillery Mid wholesale Ray Ban Sunglasses adidas stan smith Polyvore cheap nike airmax eBay New Balance Classics ML574 Kevin Durant Shoes Eastbay