�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="AstimVeGebelik.aspx.vb" Inherits="Articles_Asthma_AstimVeGebelik" %> Astımın ve Gebelik - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ASTIM VE GEBELÄ°K

Astımı olan hamile bayanların gebelik sürecini normal seyrinde tamamlayabilmeleri, problemsiz bir doğum ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için uygun ve yeterli astım tedavisini almaları şarttır.

Genellikle gebelik ile birlikte astımlı bayanlarda astım ile ilgili şikayetler azalır. Ancak astım ilk kez gebelikle birlikte ortaya çıkabilir. Ne yazık ki astımı olan hamile bayanların üçte birinde astımla ilgili şikayetler gebelikle birlikte artar ve astımın gebelik süresince nasıl seyredeceğini, astım şikayetlerinin nasıl olacağını tahmin etmek mümkün değildir. Unutulmaması gereken nokta hekim takibinin son derece önemli olduğudur.

Tedavi edilmeyen astım anne ve bebeği için son derece ciddi bir problemdir. Ataklar ister hafif ister ağır olsun astımlı annelerin kanındaki oksijen ve karbondioksit düzeyleri ataklar sırasında bozulur. Ağır ataklarda doğal olarak problem daha büyüktür. Ancak kanın kimyasında meydana gelen bu bozukluğun anne karnındaki bebeğe de aynen yansıyacağı unutulmamalıdır. Dahası tedavi edilmemiş yada kontrol altına alınmamış ağır astım annede hipertansiyon, gebelik zehirlenmesi ve kanama gibi gebelik ile ilgili ciddi problemlere yol açabilir. Anne karnındaki bebek için ise gelişme geriliği, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, doğum sırasında oksijen yetersizliğinden ölüme kadar uzanan ciddi problemlere neden olabilir.

Doğumun nasıl sonlanacağını, astımın gebelikle birlikte nasıl bir hal alacağını tahmin etmek mümkün değildir. Dolayısıyla astım gebelik sürecinde belirleyici bir kriter olabilir. Doğum şeklinin seçimi, uygulanacak anestezi tipinin seçimi, doğum öncesi, doğum esnası ve doğum sonrasında kullanılacak ilaçların seçiminde önemli rol oynayabilir.

Astımı olan hamile bayanların gebelik sürecini normal seyrinde tamamlayabilmeleri, problemsiz bir doğum ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için uygun ve yeterli astım tedavisini almaları şarttır. Bu süreç kadın doğum uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve anne adayının koordine bir şekilde hareket etmelerini ve iletişim içinde olmalarını gerektirir. Astımı olan hamile bayanlar astım ilaçlarını kullanma yada kullanmama konusunda kendi başlarına asla karar vermemelidir. Mutlaka bir göğüs hastalıkları hekimine danışmalıdırlar.

Astım Sayfasına Geri Dön..

Adidas Climacool Basketball Shoes Cheap Air Jordan Shoes Sale in USA New Balance 996 Review nike air max tailwind 8 eBay Kobe 11 For Sale adidas nmd for men Adidas Official Online Store Philippines under armour stephen curry shoes for sale Adidas Stan Smith Tennis Shoes US Hot sale Adidas Ultra Boost Running Shoes cheap air max taiLwid 8 Discount Original Nike Airmax Stephen Curry Shoes Eastbay Newest Styles Of Womens Mens Nike Roshe Run Trainer online kobe shoes 11 eBay the latest adidas ultra boost imgges air max taiLwind 8 running shoes Nike Mens Air Jordan 3 Retro Leather nmd adidas runner For Sale Mens And Womens fLyknit air max 2016