�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="AstiminBilinmeyenYuzu.aspx.vb" Inherits="Articles_Asthma_AstiminBilinmeyenYuzu" %> Astımın Bilinmeyen Yüzü - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ASTIM'IN BİLİNMEYEN YÜZÜ

Astım kronik bir hastalıktır yani gelip geçen, tamamen ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir. Aslında hem çocuklarda hem de erişkinlerde en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir.

Astım (αστμα) Latince ‘zor nefes alma� anlamında kullanılan bir kelime. İlk kez Kapadokyalı bir hekim olan Arctaeus bu hastalığı tarif etmiş ve günümüze kadarda bu isim hiç değişmeden gelmiş.

Astım kronik bir hastalıktır yani gelip geçen, tamamen ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir. Aslında hem çocuklarda hem de erişkinlerde en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Dünyanın her yerinde ve insan hayatının her döneminde görülebilen bir hastalıktır. Her 100 çocuktan 5-15’inde ve her 100 erişkinden 5-10’unda bu hastalık mevcuttur. Bir çok hastalığın binde yada on binde 1 gibi oranlarda görüldüğü dikkate alındığında astımın ne kadar sık görüldüğü ve önemli olduğu daha iyi anlaşılır.

Astım hastalığında kalıtım başrol oyuncularından birisidir. Ancak genetik yatkınlığı olan herkeste, ailesinde astım hastalığı bulunan bireylerin hepsinde bu hastalık ortaya çıkacak diye bir şey yoktur. Anne ya da babadan herhangi birisinde astım var ise doğacak bebekte astım hastalığı gelişme riski ailesinde bu hastalık olamayan diğer bebeklerden 3 kat daha fazladır. Eğer anne ve babanın her ikisinde de astım hastalığı var ise doğacak bebekte astım hastalığı gelişme riski diğer bebeklerden 7 kat daha fazladır. Tüm bunlardan astım hastalığının ortaya çıkması için yaşanılan ortamın ve çevreninde önemli etkileri olduğu anlaşılmaktadır. Ne yazık ki modern yaşamla birlikte astım ve alerji gibi hastalıklar daha sık görülmeye başlanmıştır. Yani modern yaşam bu hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Bir başka önemli özellik alerjik hastalıkların çoğunun astımla birlikte görülmesidir. Örneğin saman nezlesi (alerjik rinit) olan bir bireyde astım gelişme olasılığı kuvvetle muhtemeldir. Bu yüzden göğüs hastalıkları hekimleri alerjik şikayetleri olan bireylerde astım bulgularının da bulunup bulunmadığını araştırırlar.

Hastalık genelde ataklar halinde görülen nefes darlığı, öksürük, göğüste hırıltı, hışıltı ve ötme hissi gibi şikayetlerle başlar. Atak sona erdiğinde bu şikayetler tamamen geçer. Tozlar, dumanlar, keskin kokular, sigara, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenler bu atakları başlatabilir. Hastalık ilerledikçe bu atakların sıklığı ve şiddeti giderek artar. Bu ataklar ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli ve ciddi olabilir. Eğer bu şikayetler ciddiye alınmaz ise, önemsenmez ise akciğerlerde, hava yollarında telafisi olmayan kalıcı hasarlar meydana gelir. Hastalık ilerledikçe kalıcı hasarın boyutları ve ciddiyeti de ilerler.

Günümüzde ilaçlarla kalıcı hasarların meydana gelmesini önlemek yada en aza indirmek mümkündür. Ancak bu hastalığı tamamen ortadan kaldırmak henüz mümkün değildir. Uygun tedavi , takip ve bilgilendirme ile astım hastalarının da diğer sağlıklı insanlar gibi yaşamlarını diledikleri gibi sürdürebilecekleri atakların tamamen ortadan kaldırılabileceği yada en aza indirilebileceği unutulmamalıdır. Bu tür hastaların tedavisi ve takibi bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından yapılmalıdır.

Astım Sayfasına Geri Dön..

Wholesale For The Cheap Nike Air Max 2016 Shoes Latest Adidas Men Casual Shoes cheap adidas nmd runner discount adidas stan smith adidas Ultra Boost Eastbay Cheap Nike Free Run 3 for sale Ray-Ban Wholesale Sunglasses Designer Sunglasses for Women adidas stan smith Adidas Nmd Runner Womens For Sale Online Curry 2 Shoes For Sale USA Under Armour Stephen Nike Air Foamposite One eBay Nike Air Max Tailwind 8 Running Shoe for sale Adidas Black Leopard nike running shoes online store nike air max tailwind 8 Buy Stephen Curry MVP for cheap Online Get Cheap Womens Nike Blazers hot sale Air Foamposite online Cheap Nike Women Air Jordan Shoes For Sale