�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="MeslekselAstim.aspx.vb" Inherits="Articles_Asthma_MeslekselAstim" %> Mesleksel Astım - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

MESLEKSEL ASTIM

Mesleksel astım olur mu? demeyin çünkü böyle bir astım türü var ve günümüzde astımın önemli nedenlerinden birisidir. Erişkinlerde görülen astımın yaklaşık % 10 kadarı mesleksel nedenlidir.

Mesleksel astım olur mu? demeyin çünkü böyle bir astım türü var ve günümüzde astımın önemli nedenlerinden birisidir. Erişkinlerde görülen astımın yaklaşık % 10 kadarı mesleksel nedenlidir. Bu tür astıma çalışılan ortamdaki toz, duman, buhar ve gaz oluşturan maddeler ve alerjenler neden olur.

Mesleksel astımı teşhis etmek gerçekten önemlidir. Çünkü bu tip astımın en iyi tedavisi bireyi iş ortamından uzaklaşmaktır. Eğer mesleksel astım erken dönemde teşhis edilip birey ortamdan uzaklaştırılırsa çoğunlukla şikayetlerde azalma ve iyileşme görülmektedir. Tanısı gecikmiş ve uzun yıllar böyle bir ortamda çalışmış hastalarda akciğerlerde kalıcı hasarlar meydana gelir ve hastalığın tedavisi son derece güçleşir.

Riskli iş yerlerinde yapılan sağlık taramaları bu tip hastaların erken dönemde saptanmasına büyük katkı sağlar. Aynı zamanda bu tip iş yerlerinde gerekli koruyucu tedbirleri almak diğer sağlıklı kişilerin etkilenmelerini önler.

Bu tip astımın nedenleri arasında hayvansal kaynaklı ürünler, bitki sebze ve odun tozları, enzimler, ilaçlar, kimyasal maddeler, metaller ve metal tozları sayılabilir. Riskli iş kolları ise hayvan besiciliği (kanatlı, büyük ve küçük baş hayvanlar, balık ve deniz kabukluları), çiftçilik, tarım ürünleri (üretilmesi ve işlenmesi), marangozluk, fırıncılık, çay ve tütün fabrikaları, kuaför, tekstil, ilaç, plastik, ve deterjan sanayi, fotoğrafçılık, dericilik, elektronik, boyacılık, kimya sanayi, metal sanayi, soğutucu sanayi, elmas, platin işlemeciliği, kağıt sanayi, elektrik santralleri, itfaiyecilik, kaynakçılık ve demiryolu işçiliği gibi son derece geniş bir yelpaze oluşturur.

Mesleksel astımın bir özelliği de şikayetler genellikle bireyin çalıştığı günlerde artar ve tatil günlerinde azalır. Mesleksel astımda uygulanan ilaç tedavisi diğer astım tiplerinde uygulanan ilaç tedavileri ile aynıdır. Bu ilaçlarla hastalık kontrol altına alınır ve takip edilir. Mesleksel astımda maske ile korunmanın etkili olmadığı bildirilmektedir. Tedavide en önemli faktör hastanın işyerinden uzaklaştırılmasıdır. İş yerlerinde mümkün olan en iyi düzeyde hijyenik koşullar sağlanmalıdır.

Astım Sayfasına Geri Dön..

Air Jordan 4 Nike Free Run Shoes for Men cheap Ray Ban Sunglasses
stephen curry Accessories Kobe XI Shoes for Sale adidas superstar eBay air jordan shoes on sale eBay lowest prices of adidas ultra boost nike internationalist in Shoes for Men kevin durant shoes 8 eBay Nike Air Huarache UK Sale online shop cheap air max2017 Under Armour Basketball Shoes Foot Locker wholesale lebron james sneakers Asics Mexico 66 Sneakers Sale Nike Roshe Run Customize adidas Originals Superstar Eastbay adidas Originals ZX 750 Kobe 11 Sale Performance Basketball Shoes Adidas Shoes at Low Prices cheap Air Max Tailwind 8 online store Yeezy Adidas Shoes for Sale nike blazers low top