�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="SogukAlginligi.aspx.vb" Inherits="Articles_Pneumonia_SogukAlginligi" %> Soğuk Algınlığı - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

SOÄžUK ALGINLIÄžI

Soğuk algınlığı yeryüzünde en sık görülen enfeksiyonlardan birisidir. Aynı zamanda en çok okul ve işgünü kaybına neden olan hastalıktır. Sağlıklı bir erişkin her yıl ortalama 5-6 kez bu hastalığa yakalanır. Vücut direncimizi yüksek tutarak daha rahat bir kış geçirmek mümkün.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Viral bir enfeksiyondur. 200 den fazla virüsün bu hastalığa neden olduğunu biliyoruz. Bulaşıcı bir hastalıktır. Bu enfeksiyonda kaynak genellikle okul çocuklarıdır. Çocuklar yaklaşık yılda 10-12 kez soğukalgınlığı geçirirken erişkinler yaklaşık yılda 3-5 kez hasta olurlar. Soğuk algınlığı ya da nezle dünyada en sık görülen enfeksiyon hastalığıdır, aynı zamanda okul ve iş günü kaybına en çok neden olan hastalıktır.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler arasında burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, boğazda yanma tahriş hissi, ses kısıklığı, seste çatallaşma, öksürük ve bazende ateş ve başağrısı vardır. Hastaların çoğu halsizlik, kırgınlık ve yorgunluktan şikayet eder. Bu şikayetler yaklaşık bir hafta on gün kadar sürer.

Nasıl Bulaşır?

Hastalık hasta insanların öksürmesi, hapşırması nedeniyle etrafa saçılan damlacıklarla diğer insanlara bulaşır. Bu sekresyonlar havaya karışabilir, ortam havasında saatlerce asılı kalabilir veya yüzeylere yapışabilir yada el ve yüz temizliğine dikkat etmeyen hasta insanların ellerinden sağlıklı insanların ellerine vaya yüzeylere yapışır. Yani otobüslerde minibüslerde insanların tutundukları demir çubuklardan hastalık çok kolay bulaşabilir. Örneğin hasta bir kişi elleri ile ağız ve burununa dokunur sonrada ellerini yıkamaz ise dokunduğu diğer insanlara bu virüsleri çok kolay bulaştırabilir. Eğer bizde el ve yüz temizliğine dikkat etmiyorsak hasta insanlartın dokunduğu ellerimizi ağzımıza ve yüzümüze sürersek hastalık bizede çok kolay bulaşabilir. Soğuk algınlığı virüsü kalem silgi, bilgisayar klavyesi telefon tuşları üzerinde saatlerce canlı kalabilir ve buralara dokunan insanlara rahatlıkla bulaşabilir.

Soğuk Algınlığı mı? Grip mi?

Bazı insanlar soğukalgınlığı(nezle) ile grip hastalığını birbirine karıştırır. Grip virüsü(influenza) soğuka lagınlığı virüsünden farklıdır. Genel olarak belirtiler ve şikayetler benzer olsada soğuk algınlığı daha hafif seyreder. Grip hastalığı soğuk algınlığından daha ağır geçer hatta bazı insanlar gribin insanı paçavraya benzettiğini söylerler ve paçavra hastalığı derler. Grip hastalığında şikayetler daha ani ve daha sert başlar. Ateş üşüme titreme kırgınlık, kemik ağrısı eklem ağrısı kendini çok kötü hissetme durumu ön plandadır. Grip veya soğuk algınlığı kesin ayırımı laboratuvar tahlilleri ile yapılır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk algınlığı tedavisinin özel bir ilacı yoktur. Tedavi tamamen şikayetlere yöneliktir destekleyici amaçlıdır. Aslında soğuk algınlığının en iyi tedavisi gerçek anlamda yatak istirahatidir. Bol sıvı gıda alımı hastalık süresince kaybedilen sıvıyı yerine koymak amaçlıdır. Hastayı rahatsız eden şikayetlerin ilaçlarla en aza indirilmesi mümkündür. Hekim tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Tedavi için ilaç seçimi hastanın yaşı, mevcut hastalıkları, sürekli kullandığı ilaçlar, allerji olup olmadığı gibi birçok şey göz önünde bulundurularak yapılır. Özellikle antibiyotiklerin bu hastalıkta işe yaramadığı unutulmamalıdır. Antibiyotik kullanılacaksa bile hangi antibiyotiğin nezaman kullanılacağını doktorlara bırakmak daha uygundur. Bazen soğuk algınlığı sonrasında akut sinüzit yada orta kulak iltihabı veya akut bronşit gibi bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. Bu durumlarda özellikle antibiyotik kullanılmalıdır.

Nasıl Korunuruz?

Hastalık en çok virüs içeren yüzeylere dokunarak bulaştığından korunmada en etkili yol el ve yüz temizliğidir. Şüpheli virüs barındırabilecek yüzeylere dokunduktan sonra eller sabunlu su ile yıkanmalıdır yada alkol içeren dezenfektanlar ile temizlenmelidir. Burun ve ağız temizliği için kağıt mendiller kullanılmalı ve atılmalıdır. Başkalarına ait mendil peçete vs. kullanılmamalıdır. Ağız ve burun temizliğinden sonra eller ve yüz sabunlu su ile yıkanmalıdır. Sigara kullanıyorsak sigarayı bırakmalıyız. Sigara vücut direncini düşürdüğünden bu tür enfeksiyonların gelişimini kolaylaştırır. Sarı ve turuncu renkli meyveler ve koyu yeşil renkli sebzeler genel olarak bu hastalığa karşı direnci arttırır. Mevsimine uygun bu sebze ve meyvelerden bol miktarda alınmalıdır. Aynı şekilde balıkda bu hastalığa karşı direnci arttırır.

Bu konular da ilginizi çekebilir;

Zatürre belirtileri nelerdir?..

Grip...


discount Nike Internationalist 83 Adidas Zx Champs Sports Best Price Ray Ban Sunglasses LeBron 13 on Sale air jordan 3 foot locker buy adidas stan smith Kevin Durant Backpacks for Sale wholesale adidas ultra boost online Cheap Ray Ban Sunglasses Sale Air Max 2016 Sale Online Discount 2016 Adidas Springblade Pro Running Shoes Stephen Curry Shoes Colorways whoLesaLe nike air max taiLwind 8 asics gel lyte Sneakershop Nike Internationalist 83 Shoes Mens adidas uLtra boost Adidas Originals NMD Primeknit Runner stephen curry shoes under armour cheap nike roshe run Adidas Men's Stan Smith Originals Casual Shoe