�%@ Page Language="VB" AutoEventWireup="false" CodeFile="Zaturre.aspx.vb" Inherits="Articles_Pneumonia_Zaturre" %> Zatürre Tehlikeli bir Hastalık mıdır? - Uzm.Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ZATÜRRE (PNÖMONİ)

Zatürre akciğerlerin mikrobik iltihabıdır. Zamanında müdahale edilmediğinde akciğerlerde ağır hasarlar bırakabilir yada vücudun değişik yerlerine veya tümüne yayılabilir, yoğun bakım ihtiyacı gelişebilir en kötüsü de ölümle sonuçlanabilir.

Zatürre (Pnömoni) akciğerlerin mikrobik iltihabıdır ve insan yaşamının her döneminde gelişebilir. Ciddiyeti ve ağırlığı değişik seviyelerde olabilir. Ancak genel olarak ciddi bir problemdir. Zamanında müdahale edilmediğinde akciğerlerde ağır hasarlar bırakabilir yada vücudun değişik yerlerine veya tümüne yayılabilir, yoğun bakım ihtiyacı gelişebilir en kötüsü de ölümle sonuçlanabilir. Zatürre nedeniyle yoğun bakım ünitesine yatırılan hastaların %40-50 si tüm çabalara rağmen kurtarılamamaktadır.

Zatürre tanısı konan hasta uygun tedaviyi yeterli süre almalıdır. Uygulanan tedavi ve süresi hastalığın ciddiyetine, hastalığın nedenine, gelişim sürecine, hastalığın seyrine, hastanın genel durumuna ve tıbbi durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ek bir hastalık varlığında örneğin eğer kişide bilinen bir şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya kronik bir akciğer hastalığı varsa zatürre daha da önemli hale gelmektedir. Bu kişilerde zatürre çok daha kolay gelişebilir, daha hızlı ilerleyebilir ve diğer vücut bölgelerine daha çabuk yayılabilir.

Çoğu zaman zatürre için ayaktan tedavi yeterlidir. Ancak ağır zatürrelerde, hızlı ilerleyen zatürrelerde, yaşlı hastalarda gelişen zatürrelerde, bilinen bir şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya kronik bir akciğer hastalığı olan bireylerde hastaneye yatırılarak doktor gözetiminde tedavi daha uygun olabilir. Tekrarlayan zatürrelerde akciğerlerin ve diğer vücut sistemlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bazı akciğer hastalıkları örneğin tümörler zaatüreye neden olabilirler. Özellikle 40 yaşın üzerindeki hastalar ve sigara içen hastalar için böyle bir risk söz konusu olabilir. Böyle hastalarda tomografi veya bronkoskopik muayene gibi daha detaylı incelemeler gerekebilir.

Doktor tarafından önerilen ilaçlar aksatılmadan önerilen süre kadar kullanılmalıdır. Kontroller de aksatılmadan ve zamanında yaptırılmalıdır. Zatürrenin önemli bir hastalık olduğu, zamanında müdahale edilmediğinde hiç istenmeyen sonuçlara neden olabileceği, bu durumun özellikle de yaşlı hastalarda, ek hastalığı olanlarda ve sigara içenlerde daha da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu konulara da ilginizi çekebilir;

Zatürre belirtileri nelerdir?..

Womens Gel Lyte Asics Climacool Adidas Shoes Nike Air Max 2016 Women adidas torsion artillery Kobe 11 Kobe Bryant's New Shoes Nike Grey Internationalist Cheap Online New Balance 996 Curry Basketball Shoes Nike Internationalist Shoe Foot Locker adidas ultra boost Shipped Free at Zappos air jordan xx9 nike Discount Adidas Shoes newest nike air max flyknit Nike Free Run 3 shoes Kobe 11 Shoes for sale adidas yeezy boost 350 eBay Nike air max flyknit facebook Internationalist 83 shoes Adidas Springblade running shoes discount nike air max 2016