cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

ZATÜRRE BELİRTİLERİ

Zatürre nin başlangıç belirtileri genellikle kırgınlık, halsizlik, bitkinlik ve yorgunluktur. Ardından öksürük, sarı-yeşil renkli balgam, yüksek ateş, üşüme titreme atakları gelişir. Bu tipik bir tablodur. Ancak her zaman böyle tipik bir şekilde ortaya çıkmayabilir.

Zatürre nin başlangıç belirtileri genellikle kırgınlık, halsizlik, bitkinlik ve yorgunluktur. Ardından öksürük, sarı-yeşil renkli balgam, yüksek ateş, üşüme titreme atakları gelişir. Bu tipik bir tablodur. Ancak her zaman böyle tipik bir şekilde ortaya çıkmayabilir. Zatürre sadece yüksek ateş ya da öksürük şeklinde de ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, bulantı, kusma, eklemlerde ağrı, karın ağrısı, ishal, bilinç bulanıklığı gibi solunum sistemi dışından kaynaklanan şikayetler de görülebilir. Bazen de üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerleyerek ciğerlere inmesi ile gelişir.

Öksürük önemli bir belirtidir. Hastaların %80 inde yeni gelişen ya da karakteri değişen öksürük şikayeti vardır. Hastaların çoğu öksürükle birlikte balgam çıkartır. Balgam sarı, yeşil veya küf renginde olabilir. Bazı hastalarda da kuru öksürük ön plandadır.

Hastalığa çoğunlukla inatçı ve ciddi bir ateş eşlik eder. Genellikle ataklar halinde gelen üşüme ve titreme şikayeti ile birliktedir. Yaşlı hastalarda, şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kronik akciğer hastalığı olan bireylerde vücut savunması ve vücut direnci zayıf olduğundan şikayetler tipik olmayabilir. Özellikle de yüksek ateş ve üşüme titreme şikayetleri olmayabilir. Bunların yerine genel sağlık durumunda bozulma, bilinç bozuklukları, altta yatan hastalığın ani ilerlemesi veya kötüleşmesi gibi durumlar olabilir. Örneğin bilinen bir kalp hastalığı olan bir bireyde zatürre gelişmesi bacaklarda şişme, nefes darlığında artma, göğüs ağrısı ve genel durumda ani bozulma şeklinde kendini gösterebilir.

Bu konulara da ilginizi çekebilir;

Zatürre Tehlikeli bir Hastalık mıdır?..