�%@ Page Language="VB" %> Sigara Bırakmanın Kolay Yolları | Dr.Ahmet SELVİ
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

Sigara Bırakmanın Kolay Yolları

Sigarayı bırakmanın püf noktalarından birisi belkide en önemlisi sigara bağımlılığının tıbbi bir problem olduğunu fark etmek ve kabul etmektir.

Sigarayı Bırakmak Çok Zormudur?

Sigaradaki asıl bağımlılık yapıcı maddenin nikotin olduğunu biliyoruz. Nikotin,eroin ve kokain kadar güçlü, bağımlılık yapıcı bir maddedir. Sigara bırakıldığında yoksunluk belirtileri denen durum ortaya çıkar ve bu durum son derece rahatsız edicidir, kişiyi derhal nikotin almaya ‘sigara içmeye�yönlendirir. Buraya kadar bahsedilenlerden de anlaşılacağı gibi sigarayı bırakmak hiç de kolay değildir. Ancak imkânsız da değildir.

Önce Kararınızı Verin!

Bir diğer önemli püf noktası bırakmayı istemek, karar vermektir. Sigarayı başkaları istediği için ya da başkaları bıraktığı için değil kendiniz istediğiniz için bırakmalısınız. Bu noktada samimi ve emin olmalısınız. Sigarayı bırakmak için son derece hayati önemi olan çok sayıda nedeniniz olduğunu hatırlayın.

Yoksunluk Belirtileri ile Nasıl Başederim?

Sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtileri sizi son derece rahatsız edecektir. Ataklar halinde gelen şiddetli sigara içme isteği en fazla 5 dakika sürer ardından kısmen rahatlanır. Bu dönem 2-3 ay, şiddeti azalarak devam eder. Bu dönemi daha rahat atlatabilmek için faydalı olacağına inandığınız taktikler planlayın. Örneğin uzun zamandır görmediğiniz bir yakınınızla veya dostunuzla telefon sohbeti, ılık bir banyo, kısa bir yürüyüşe çıkma gibi, alternatifleri arttırmak mümkün. Eğer bu dönemi tek başınıza atlatamıyorsanız doktorunuzdan yardım isteyin. Bu işle uğraşan bir göğüs hastalıkları uzmanından yardım istemek özellikle bu dönemde ve sonrasındaki dönemlerde bu işi son derece kolaylaştırır. Nikotin bantları ve diğer ilaçları kendi başınıza kullanmak gibi bir hatayı asla yapmayın.

Sigaraya Tekrar Başlamamak için Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigarayı bıraktıktan sonra zevkle yapabileceğiniz uğraşlar edinin. Kişi sigarayı bıraktıktan sonra içine düştüğünü hissettiği boşluğu bu uğraşlar ile doldurmalıdır.

Her gün yaptığınız sıradan aktiviteleri değiştirin. Örneğin kahvaltıda çay yerine süt ya da meyve suyu için. İşinize giderken kullandığınız yolu değiştirin. Günlük yaşantınızda yaptığınız bu gibi değişiklikler beyninizde sigarayı daha gerilere iter ve kurtulmayı kolaylaştırır.

Sigarayı Bırakmaya Karar Verdim. Nezaman ve Nasıl Bırakmalıyım?

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde kendi kendinize bir gün tespit edin. Şu gün sigarayı bırakacağım! Belirlediğiniz bu günü ailenize, iş arkadaşlarınıza ve dostlarınıza haber verin. Bunu yapmak özellikle iki yönden faydalıdır. Birincisi, çevrenizdeki insanlardan bu tarihten itibaren sizin yanınızda daha duyarlı olmalarını, size yardımcı olmalarını isteyin. Örneğin yanınızda sigara içilmemesi sizin için önemli bir destektir. İkincisi ise verdiğiniz bu kararın çevrenizdeki insanlar tarafından da bilinmesinin tekrar başlama olasılığı üzerinde caydırıcı bir etkisi vardır.

Belirlediğiniz tarihten itibaren evinizdeki, aracınızdaki ve iş yerinizdeki kül tablalarını, çakmakları ve sigara paketlerini ortadan kaldırın (çöpe atabilirsiniz). Bunların yerine çevrenizde ufak düzenlemeler ve değişiklikler yapın. Etrafınızda size sigarayı hatırlatacak şeyler olmamalı. Sizi oyalayacağını düşündüğünüz şekerleme çerez ve benzeri şeylerin kilo almanızı kolaylaştıracağını unutmayın. Sigara bırakıldıktan sonra iştahta artış olur. Kişi bir miktar kilo alabilir. Bunun önüne geçebilmek için fiziksel aktiviteyi arttırmak gerekir.

Sigaraya Tekrar Başlamama Konusundaki İradenizi Sağlamlaştırın!

Sigara içme isteği sizi zorladığında sigarayı bırakmanız için geçerli ve hayati önemi olan çok sayıda nedeniniz olduğunu hatırlayın. Sigara yüzünden sağlığı bozulmuş, sosyal yaşamı aşırı derecede kısıtlanmış hatta hayatını kaybetmiş insanlar olduğunu unutmayın.

Sosyal aktivitelere ve ailenize daha fazla zaman ayırın. Böyle yaparak sigarayı beyninizde daha arka planlara itebilirsiniz. Daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ailenizdeki insanların desteğini daha fazla hissedebilirsiniz.

Sigarayı bırakmış insanlarla sohbet edin, tartışın. Sigarayı bıraktıktan sonra bir daha asla kullanmayın. Bir tanesinin bile tekrar başlamaya neden olabileceğini unutmayın.


Originals Stan Smith Shoe Adidas NMD Runner Sneakers Adidas Leopard Sneakers Adidas's Newest Ultra Boost Cheap Oakley Youth Sunglasses Buy Cheap Nike Free buy cheap oakley sunglasses online nike blazers black and white Nike WMNS Air Huarache Run adidas climacool running shoes Discount Nike Air Max Shoes Online Sale For Cheap Price nike roshe run shoes cheap air jordan shoes buy online Shop our selection of Originals adidas torsion Products Adidas Mens ZX Flux Nike Free 5 Running Shoes Sock Kobe 11 Kobe Bryant's New Shoes Adidas Torsion Hoodie Real Cheap Jordans Retro For Sale UA Stephen Curry signature Shoes