�%@ Page Language="VB" %> Sigara | Akciğer Sağlığını Tehdit Eden En Büyük Tehlike
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nfl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
   
Ana Sayfa Bize Ulaşın Basın&Yayın Randevu
Akciğer Sağlığı ve Hastalıkları

Akciğer Sağlığını Tehdit Eden En Büyük Tehlike

1800 lü yılların sonlarına doğru sigara sarma makinesinin icadına kadar sigara yaygın bir alışkanlık değildi. Ancak bu icadla birlikte sigara kullanımında patlama yaşandı. 1940 lı yıllarda sigaranın akciğer kanserine neden olduğu bilimsel olarak tespit edildi. Günümüzde bilimsel otoriteler akciğer kanserini çağımızın vebası olarak nitelendirmektedir.

Akciğerlerimizin ana görevi vücudumuza ihtiyacı olan oksijeni sağlamak ve bir atık ürün olan karbondioksiti vücuttan uzaklaştırmaktır. Bu sayede vücudumuzun diğer organlarına görevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmeleri için uygun bir ortam sağlanır. Bu görev vücudun canlılığı sürdüğü müddetçe devam eder ve aslında en önemli yaşam belirtilerinden birisidir.

Sakin bir şekilde dinlenirken dakikada yaklaşık 12-15 kez nefes alıp veririz. Hareket halindeyken yada efor sarf ederken bu sayı rahatlıkla 2’ye 3’e katlanabilir. Her defasında yaklaşık 500 ml. Havayı ciğerlerimize çekeriz. Akciğerlerimiz gerekli olan oksijeni bu havadan ayırıştırıp atık ürün olan karbondioksiti yine bu havayla karıştırıp tekrar atmosfere gönderir. Görüldüğü gibi akciğerler yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan son derece kritik ve hassas bir görevi üstlenmişlerdir.

Akciğerlerimiz çevremizdeki havayla sürekli temas halindedir. İhtiyacımız olan oksijenin kaynağı bu havadır. Dolayısıyla özellikle günümüzde ciğerlerimiz bir çok tehlikeyle karşı karşıyadır. Tozlar, buharlar, dumanlar ve gazlar.

Günümüzde akciğerlerin daha doğrusu tüm vücudun sağlığını bozan en önemli tehdit sigaradır. Yanan tütün ve kağıdın ortaya çıkardığı binlerce farklı maddeden oluşan duman buhar ve gaz karışımı akciğerleri ciddi bir şekilde etkiler. Bu yoğun karışımı oluşturan maddelerin filtre edilebilenleri akciğerlerde birikir, filtre edilemeyenleri ise kana karışarak vücudun diğer organlarına yayılır. Kana karışan bu maddeler vücudun farklı organlarında çeşitli mekanizmaları tetikleyerek yada düzenli işleyen değişik mekanizmaları engelleyerek etki gösterir. Bu yüzden sigara sadece akciğerlerde değil vücudun diğer organlarında da özellikle kalp ve damar sisteminde hastalıklara neden olur. Kana geçemeyen , hava yollarında biriken maddeler akciğerin kendisine büyük zarar verir. Biriken bu maddeleri vücudumuz temizlemeye çalışır. Akciğerler bu temizlik işlemi sırasında da bir miktar hasar görür. Bu olayların bir kısır döngü şeklinde sürekli tekrarlanması hasarın boyutlarını giderek arttırır. Başta akciğer kanseri ve KOAH olmak üzere çeşitli tehlikeli ve kronik hastalıkların gelişimine neden olur.


kobe shoes 11 eBay buy Nike Free Run 5 Jordan Future Low Original Nike Air Max Flyknit Running Shoes LeBron James 13 Shoes for Sale Ray Ban Sunglasses Outlet Kobe 11 Elite Low Bruce Lee Latest information about Nike Roshe Run Discount Nike Free Run 3 Adidas ZX Trainers Mens asics gel lyte foot locker Cheap Adidas Climacool Shoes Shop Adidas Neo Shoes discount Ray Ban Sunglasses Cheap Nike Air Max 2017 Kids Outlet UK Outlet Cheap Oakleys Shipped from USA new balance 996 forest green Nike Air Max Tailwind 8 Sale Foot Locker Cheap Lebron 13 Shoes For Sale Online Adidas Climacool Sneakers